Na wstępie kilka ważnych wskazówek.
Ten e-kurs składa się z 3 lekcji. Każda kolejna lekcja opiera się o zapiski i wnioski z poprzednich. Dlatego przerabiaj je w takiej kolejności, w jakiej podałem.
Z doświadczenia wiem, że najlepiej wprowadzać zmiany stopniowo. Dlatego przechodź do kolejnej lekcji dopiero wtedy, gdy wykonujesz zalecenia danej lekcji z pewną swobodą. Od Ciebie zależy, ile czasu przeznaczysz na każdą z nich. Dla jednej osoby wystarczy jeden dzień, aby nabrać wprawy. Dla innej odpowiedni będzie jeden tydzień. Ty decydujesz, w jakim czasie chcesz wdrożyć wiedzę z tego e-kursu.
Działania mają prowadzić do ulepszenia wybranej przez Ciebie dziedziny życia. Wybierz więc obszar życia, który chcesz doskonalić. Ustal co dla Ciebie liczy się bardziej: poczucie szczęścia czy większe osiągnięcia. Wszelkie zmiany mają być ukierunkowane na realizację tego nadrzędnego priorytetu.
LEKCJA 1 Przegląd codziennych działań
Na początku warto, aby uświadomić sobie wszystko, co robisz każdego dnia.
Działaj jak do tej pory. Jednak od teraz każdego dnia z samego rana zapisz sobie wszystko, co masz zrobić tego dnia. Dopisz również niedokończone zadania z poprzedniego dnia. Jeśli w ciągu dnia otrzymasz nowe zadanie do wykonania, również dopisz je do tej listy.
Listę zadań do wykonania możesz przygotowywać na kartce papieru lub w zeszycie. Zajmie to 10 do 20 minut Twojego czasu każdego ranka.
Przez pierwsze kilka dni każdego ranka zapisuj wszystko, co masz do zrobienia w tym dniu (oraz to co faktycznie robisz). Po wykonaniu każdego zadania z listy możesz dopisać obok niego, ile czasu zajęło jego wykonanie.
Codzienne pisanie listy zadań daje trzy korzyści. Po pierwsze uświadamiasz sobie, na jakie działania poświęcasz najwięcej czasu w ciągu dnia. Po drugie zobaczysz po kilku dniach, że większość z zapisanych zadań ma niewielkie lub żadne znaczenie dla realizacji Twojego nadrzędnego priorytetu (szczęścia lub osiągnięć). Po trzecie odkryjesz, że przesuwanie na później wykonania wielu pobocznych spraw nie powoduje żadnych poważnych konsekwencji.
LEKCJA 2 Wybór priorytetowych zadań
Powoli zamieniasz w nawyk poranne zapisywanie działań na dany dzień. Teraz
pora na kolejny nawyk, który polega na ustalaniu priorytetów.
Kiedy masz już listę zadań do zrobienia na dzisiaj, zastanów się które z nich mają największe znaczenie. Zaznacz 3 do 5 najważniejszych zadań do wykonania dzisiaj. Takich, które w największym stopniu zmienią Twoje życie na lepsze.
Następnie wybierz najważniejsze z tych pięciu zadań. Takie które chcesz wykonać jako pierwsze. Może to być najważniejsze lub najbardziej pociągające zadanie z wybranych pięciu zadań priorytetowych.
Kiedy już wybierzesz jedno najważniejsze zadanie do wykonania, wyeliminuj wszelkie rozpraszacze. Jeśli trzeba zamknij drzwi do pokoju, poproś współpracowników, aby Ci nie przeszkadzali, wycisz telefon jeśli możesz, odłącz się od internetu jeśli zadanie nie wymaga korzystania z sieci.
Wybrane zadanie realizuj do czasu aż skończysz, lub przynajmniej do czasu ukończenia jakiegoś etapu tego zadania. Wszystkie poboczne sprawy odsuń na bok. Jeśli będzie trzeba je wykonać, możesz zrobić je gdy starczy Ci czasu na koniec dnia. Poboczne zadania zawodowe możesz wykonać przed zakończeniem dnia pracy.
Po zakończeniu pierwszego wybranego zadania/etapu, zrób sobie przerwę. Ciesz się tym osiągnięciem.
Następnie zabierz się za kolejne zadanie z listy najważniejszych zadań.
Codzienne wybieranie priorytetów daje trzy korzyści. Po pierwsze świadomie wybierasz to, co masz dzisiaj zrobić. Po drugie wykonanie zadań w kolejności ich ważności daje Ci na koniec dnia konkretne osiągnięcia. Po trzecie realizowanie priorytetów zwiększa Twoje przekonanie o możliwości kształtowania własnego życia.
LEKCJA 3 Zadawanie czterech pytań
Po kilku dniach skupiania uwagi na priorytetowych działaniach, masz już pierwsze informacje zwrotne. Możliwe, że doświadczasz już poprawy wybranych aspektów życia. Nadeszła pora na doskonalenie tego, co robisz.
Są cztery działania, które pozwalają ulepszać dowolny aspekt Twojego życia.
Pierwsze działanie to odejmowanie, czyli eliminacja tego, co nie ma znaczenia dla realizacji wybranego przez Ciebie nadrzędnego celu.
Drugie działanie to dzielenie, czyli redukcja tego, co ma małe znaczenie dla realizacji wybranego przez Ciebie nadrzędnego celu.
Trzecie działanie to mnożenie, czyli wzmacnianie tego, co ma duże znaczenie dla realizacji wybranego przez Ciebie nadrzędnego celu.
Czwarte działanie to dodawanie, czyli włączanie tego, co może mieć znaczenie (a czego jeszcze nie robisz), dla realizacji wybranego przez Ciebie nadrzędnego celu.
Skąd masz wiedzieć, jakie działania odejmować, dzielić, mnożyć czy dodawać?
Wystarczy że na koniec każdego dnia dokonasz przeglądu swojej listy zadań. Zobacz co udało Ci się osiągnąć tego dnia. Następnie zadaj sobie cztery pytania.
- Co przestać robić?
: Czego mniej robić?
x Czego więcej robić?
+ Co zacząć robić?
Odpowiedzi zapisz na kartce papieru. Wskażą Ci co takiego warto wpisać kolejnego dnia podczas sporządzania listy zadań do wykonania.
Codzienne zadawanie czterech pytań daje trzy korzyści. Po pierwsze uświadamiasz sobie to, co można ulepszyć. Po drugie stajesz się coraz bardziej twórcą swojego życia. Po trzecie ciągłe doskonalenie tego co robisz codziennie, daje możliwość trwałego wprowadzania zmian w życiu. Ponieważ to właśnie rzeczy, które wykonujesz codziennie decydują o tym, jak wygląda Twoje życie.
Zapraszam do zadawania pytań, pisania komentarzy i podawania przykładów zastosowania tego prostego systemu w Twoim życiu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz