wtorek, 8 stycznia 2013

Planowanie w telefonicznym umawianiu spotkań 3

Kiedy masz już opracowane stopery i motywy zmian, przejdź do kolejnego etapu.

4.Kamienie milowe (etapy na drodze do celu)

Na tym etapie wiesz już, jak zachować korzyści obecnej sytuacji oraz masz silne powody do działania. Pozostaje tylko zacząć. Dlatego przedstawię prosty system planowania, który możesz wykorzystać od zaraz, aby zacząć realizować cel.

Zawsze, gdy cel wydaje się zbyt złożony, rozbij go na zadania. Dopasuj poziom trudności podejmowanych zadań do posiadanych umiejętności. Zacznij od prostych, bezpiecznych zmian.

Jeśli postrzegana trudność przekracza Twoje umiejętności, będziesz odczuwać niepokój i przeciążenie. Wtedy nabądź potrzebną umiejętność lub poszukaj partnera, który ją posiada.

Jeśli postrzegana trudność jest mniejsza od poziomu Twoich umiejętności, wystąpi nuda i niedbałość. Wtedy zabierz się za trudniejsze zadania lub pogrupuj łatwiejsze zadania w bloki wymagające większych umiejętności. Możesz też do łatwiejszych spraw poszukać pomocnika, który wykona to za Ciebie.

ĆWICZENIE - Przeszkody i możliwości

Na początek pomyśl o tym co robisz obecnie, a co przeszkadza w realizacji celu. Później zastanów się nad konstruktywnymi zadaniami. Ważne jest abyś dodał sposoby z lekcji drugiej, które pomogą zachować korzyści obecnej sytuacji i zminimalizują ryzyko strat.

-Co takiego robisz, co przeszkadza w realizacji celu? (planowana ilość spotkań)
.........................................................................................................................
.........................................................................................................................
.........................................................................................................................
przykłady ze szkoleń: godzinami rozmawiasz z kolegami z pracy, przesiadujesz za długo przed komputerem, unikasz spotkań z ludźmi którzy mają dobre wyniki w umawianiu spotkań, obrażasz się na ludzi co utrudnia dalsze kontakty, użalasz się nad sobą, opowiadasz znajomym że się do niczego nie nadajesz, unikasz rozmowy z szefem na temat Twojego rozwoju zawodowego, chowasz pomysły ulepszeń do szuflady zamiast je wdrażać, zrażasz swoim zachowaniem współpracowników, przestałeś czytać książki i uczestniczyć w szkoleniach, tłumaczysz na różne sposoby brak skuteczności zamiast coś z tym zrobić, wymyślasz nowe scenariusze zamiast korzystać z tych dobrze działających, wszystko chcesz robić samemu

Kiedy już to masz, zaznacz trzy rzeczy które najbardziej przeszkadzają w osiągnięciu celu. To dla Ciebie czerwone światło. Kiedy to zaczynasz robić, zastopuj! Odpuść sobie, aby nie pogarszać sytuacji.

-Co możesz zrobić, aby zrealizować wybrany cel? (planowana ilość spotkań)
.........................................................................................................................
.........................................................................................................................
.........................................................................................................................
przykłady ze szkoleń: skoncentrować swoją uwagę na tym co daje wyniki, wykonywać więcej telefonów, pytać o radę pracowników którzy mają dobre wyniki, nauczyć się przyjmować konstruktywną krytykę, rozwijać entuzjastyczne podejście do pracy, rozmawiać z szefem na temat możliwości rozwoju zawodowego, przedstawiać szefowi pomysły ulepszeń i plany wdrożenia ich w życie, dbać o dobre relacje ze współpracownikami, czytać książki i uczestniczyć w szkoleniach, szukać sposobów na osiąganie lepszych wyników, korzystać ze sprawdzonych scenariuszy które dają wyniki, korzystać z pomocy innych osób

5.Linia czasu (optymalna kolejność działań)

Wybierz zadania, która mogą dać największą zmianę. To są Twoje cele pośrednie, etapy na drodze do celu. Ustal optymalną kolejność realizacji zadań. Zapisz terminy realizacji zadań w terminarzu i konsekwentnie je realizuj. Skoncentruj swoją uwagę na działaniach, na które masz wpływ, resztę pozostaw szczęściu.

-Po co ustalać terminy realizacji celów/etapów? Przecież nie zawsze uda się zrealizować cel/etap w zaplanowanym czasie.

Kiedy nie ustalisz terminu realizacji, to wypełnisz czas pracy nieistotnymi zadaniami. Zadaniami, które w niewielkim stopniu (lub w ogóle) prowadzą do celu. Kiedy jednak masz na wykonanie czegoś określoną ilość czasu (terminy gonią), to w naturalny sposób pomijasz mało istotne kwestie.

Jeśli masz na wykonanie jakiegoś zadania 5 dni, to prawdopodobnie dysponując 1-2 dniami jesteś w stanie wykonać je równie dobrze. Ponieważ krótszy czas realizacji sprawi, że skoncentrujesz się na najważniejszych kwestiach i czynnościach.

Wyznaczanie terminów realizacji jest tak ważne, ponieważ pozwala wykorzystać w praktyce dwa prawa zwiększonej produktywności:

1.Prawo Pareto
(ogranicz liczbę zadań do najważniejszych, aby skrócić czas pracy)

2.Prawo Parkinsona
(skróć czas pracy, aby ograniczyć liczbę zadań do najważniejszych)

Te dwa prawa to fundamenty dobrego planowania. Korzystanie z nich wymaga tylko wyznaczania krótkich terminów realizacji, które skierują Twoją uwagę na rzeczy najważniejsze.

Ćwiczenie - Linia czasu

Zaznacz najważniejsze działania z poprzedniego tematu (część 4). Następnie ustal kolejność etapów realizacji celu.

Pomocne są tutaj 2 metody.

1)Powrót skrajem drogi – Co wydarzyło się tuż przed osiągnięciem celu?

2)Kolejne kroki naprzód – Jaki jest następny krok na drodze do celu?
 
< Powrót skrajem drogi – Co wydarzyło się tuż przed osiągnięciem celu?

Problem              Etap 1    Etap 2    Etap 3              Cel
Przeszłość ======*======*======*======. Przyszłość
Start                 Termin1   Termin2  Termin3          Meta

Kolejne kroki naprzód – Jaki jest następny krok na drodze do celu? >

Zapisz w jakim czasie chcesz osiągnąć cel i poszczególne etapy.

-W jakim czasie chcesz osiągnąć cel?
-W jakim czasie chcesz realizować poszczególne etapy?

Po osiągnięciu etapu lub celu nagradzaj się - zrób coś, co daje Tobie radość. Coś co lubisz (spacer, dobry posiłek lub kawa). Dzięki temu podświadomie skojarzysz przyjemność z osiąganiem celów, a to da energię do dalszych działań.

Kiedy skończysz pisać - działaj! Ponieważ najgłębsze i najtrwalsze poczucie spełnienia daje działanie, które przynosi oczekiwane rezultaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz