piątek, 11 stycznia 2013

Fragment o zdolności wywierania wpływu na życie

Ten pomysł na interpretację fragmentu i ćwiczenie przyszedł o 3:15 rano. Aby nie budzić nikogo, pisałem po ciemku. Trudno było to rozczytać, ale jakoś się udało.

=> Cytat z książki "Alchemik" Paulo Coelho

"- Ta książka mówi o tym, o czym mówią prawie wszystkie książki - ciągnął starzec. - O niezdolności ludzi do wybierania swojego własnego losu. A na koniec pozwala uwierzyć w największe kłamstwo świata.
- A jakie jest największe kłamstwo świata? - spytał zaciekawiony młodzieniec.
- To mianowicie, że nadchodzi taka chwila, kiedy tracimy całkowicie panowanie nad naszym życiem i zaczyna nim rządzić los. W tym tkwi największe kłamstwo świata.
- Ze mną tak się; nie stało - powiedział chłopiec. - Wprawdzie chciano ze mnie zrobić księdza, a ja postanowiłem być pasterzem.
- I dobrze wybrałeś - rzekł staruszek. - Bo lubisz podróżować."

=> Moja interpretacja wybranego cytatu.

Przekonanie o własnej bezsilności to bardzo rozpowszechniona myśl. Jednak wystarczy przyjrzeć się własnemu życiu, aby dostrzec, że jest inaczej.

W życiu są sytuacje, na które nie mamy wpływu i sytuacje, na które mamy wpływ. Dlatego warto przypomnieć w tym miejscu jedną z zasad skutecznego działania. Oto ona: Akceptuj sytuacje na które nie masz wpływu, zmieniaj sytuacje na które masz wpływ, oraz naucz się odróżniać jedne od drugich.

Jak można zaakceptować rzeczy, na które nie mamy wpływu? Należy wyciągnąć z nich naukę.

Jak zmieniać sytuacje, na które mamy wpływ? Można zmieniać przede wszystkim trzy rzeczy. Po pierwsze możesz wybierać przedmiot uwagi. Po drugie możesz koncentrować uwagę na pozytywnych aspektach. Po trzecie możesz podejmować różne działania.

A jak odróżniać jedne sytuacje od drugich? Nie masz wpływ na to, co się wydarzyło. To już się stało. Możesz wyciągnąć z tego naukę pomagającą uniknąć tej sytuacji w przyszłości.

Masz natomiast wpływ na to gdzie patrzysz, o czym rozmawiasz i co robisz. Możesz kierować swoją uwagę na rzeczy, które budzą w Tobie przyjemne emocje. Możesz koncentrować się w swoich rozmowach na pozytywnych aspektach omawianego tematu. Możesz również wybierać czy coś zrobisz, czy też nie. To są elementy, na które w każdej sytuacji masz wpływ. Jak to wykorzystać w praktyce?

=> Ćwiczenie ułatwiające zastosowanie idei w życiu.

Przypomnij sobie dowolną sytuację ze swojego życia, która co jakiś czas się powtarza.

Weź kartkę papieru i opisz w kilku zdaniach na górze kartki tę sytuację. Pod opisem podziel kartkę na 2 części pionową linią.

Po lewej stronie napisz odpowiedzi na pytania.
- Czy Twoja uwaga była ukierunkowana na obserwację problemu, czy na szukanie możliwości? Co dokładnie obserwowałeś/obserwowałaś? Jeśli towarzyszyła temu rozmowa (choćby dialog wewnętrzny), czy koncentrowała się na negatywnych czy pozytywnych aspektach tematu? Co dokładnie powiedziałeś/powiedziałaś? Czy Twoje zachowanie cechowała bierność czy aktywność? Co dokładnie zrobiłeś/zrobiłaś?

Teraz zaznacz elementy opisu, które nie były zależne od Ciebie. Czego możesz się z tego nauczyć, aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości? Zapamiętaj to!

Przeczytaj pozostałe elementy, czyli te na które masz wpływ. Co innego możesz zrobić następnym razem w podobnej sytuacji? Jak możesz wypatrywać możliwości zamiast problemu? Jak nagłaśniać pozytywne aspekty tematu rozmowy zamiast negatywów? Jak wykazać aktywność zamiast bierności?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz