Codziennie przeglądaj listę swoich pasji
Jak to się dzieje, że pasje mają tak ogromny wpływ na nasze samopoczucie?
Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w reakcjach fizjologicznych organizmu ludzkiego. Kiedy skupiasz się na tym, co kochasz, zwiększasz aktywność tych części układu limbicznego, które są odpowiedzialne za pozytywne emocje.
Układ limbiczny według Wikipedii to: Układ struktur korowych i podkorowych mózgu, biorący udział w regulacji zachowań emocjonalnych oraz niektórych stanów emocjonalnych takich jak zadowolenie, przyjemność czy strach. Jest istotny dla procesu zapamiętywania oraz motywacji danego osobnika. Wpływa na pewne czynności wegetatywne. Pierwotnie był kojarzony wyłącznie ze zmysłem węchu.
Układ limbiczny jest pojęciem fizjologicznym. Budowa anatomiczna mózgu człowieka nie uzasadnia odrębności struktur wchodzących w jego skład od innych jego obszarów, ani również nie pozwala na wyodrębnienie jego elementów. Układ limbiczny został wyodrębniony wyłącznie na podstawie badań klinicznych. Początkowo przypisywano mu rolę w odbiorze i interpretacji wrażeń węchowych.
W rezultacie dokładniejszych badań ostało się jasne, że układ limbiczny pełni bardzo ważną funkcję w wyzwalaniu pewnych emocji oraz wpływa na zachowania popędowe. Większość jego struktur pełni wiele ról. Przykładowo zakręty oczodołowe pozwalają nie tylko na ocenę pokarmu na podstawie wyglądu, konsystencji czy zapachu, ale również na wyzwalanie uczucia strachu oraz agresji. Układ limbiczny wpływa również na popędy takie jak głód, pragnienie czy popęd seksualny. Uszkodzenie przyśrodkowej części ciała migdałowatego powoduje afagię (zaburzenie pobierania pokarmu). Układ limbiczny może być odpowiedzialny za pewne odmienne zachowania seksualne.
Dzięki swoim licznym połączeniom z różnymi ośrodkami mózgu wpływa na wiele czynności wegetatywnych, w tym na ośrodki krążeniowe i oddechowe. Odbywa się to głównie za pośrednictwem podwzgórza, gdzie znajdują się liczne ośrodki wegetatywne, choć może oddziaływać na nie za pomocą bezpośrednich połączeń np. połączenia ciała migdałowatego z jądrem pasma samotnego i niektórymi jądrami nerwu błędnego.
Układ limbiczny pełni pewną rolę w modyfikacji procesów sensorycznych na wczesnym etapie ich powstawania, poprzez oddziaływanie na obszary sensoryczne asocjacyjne oraz pierwotne.
Powyższy opis pochodzi ze strony Wikipedii.
Do krwi wydzielane są endorfiny, dopamina, hormony i neuroprzekaźniki łagodzące stres i napięcie. Dlatego im bardziej kierujesz uwagę na swoje pasje, tym lepiej będziesz się czuć.
Regularne kierowanie uwagi na pasje ma więc pozytywny wpływ na zdrowie. W tym samym czasie następuje eliminacja destrukcyjnych emocji, co pozwala jaśniej myśleć. To prowadzi do większej skuteczności. Dzięki temu lepiej radzisz sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Właśnie dlatego podążanie za swoimi pasjami jest korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Jak odkryć swoje pasje?
Wypisz jak najwięcej rzeczy, które kochasz robić. Takie, które wywołują Twoją ekscytację i entuzjazm. Pisz wszystko, co budzi w tobie pozytywne emocje.
Kiedy już masz listę ponad 10 rzeczy, które Ciebie pasjonują, wybierz 5 najważniejszych pasji z tej listy. Przepisz te 5 pasji na małą karteczkę. Noś ją wszędzie ze sobą i często do niej zaglądaj.
Dokładny opis testu pasji jest opisany w książce "Żyj z pasją", którą znajdziesz tutaj
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz